• WIG +0,5%
 • WIG20 +1,31%
 • mWIG40 +0,37%
 • sWIG80 +0,14%
 • FW20 +1,1%
 • NewConnect +1,6%
 • DJI +0,12%
 • NASDAQ -0,79%
 • S&P500 -0,7%
 • NIKKEI225 -0,33%
 • FTSE -0,36%
 • DAX +0,06%
 • DJI Futures +0,2%
 • Ropa Crude +2,11%
 • Ropa Brent +1,14%
 • Złoto +0,39%
 • Srebro -1,16%
 • Miedź +0,84%

Pokaż wszystkie

Europa mówi Niemcom „Nein”

Zbigniew Papiński | Piątek [17.12.2010, 13:25]

42 komentarze / Skomentuj

Fot. stock.xchng
Konflikt narasta. Czy strefa euro rozpadnie się na kawałki?

Właśnie kończący się dwudniowy szczyt unijny w Brukseli ujawnił wielkie różnice, które dzielą poszczególne kraje strefy euro. Już nie tylko państwa strefy PIIGS, ale także Belgia i Austria zaczynają przeciwstawiać się dyktatowi Niemiec i planom Angeli Merkel, która nie zgadza się na rozwadnianie euro i odpowiedzialności za długi poszczególnych państw przerzucanej na barki niemieckiego podatnika przez gigantyczną emisję wspólnych euroobligacji.Premierzy Luksemburga i Belgii forsują koncepcję takich euroobligacji o wartości kilkuset miliardów euro, które miałyby zostać wykorzystane w razie kłopotów kolejnego kraju ze strefy, co wydaje się nieuniknione. Trudno uwierzyć, że czarna seria skończy się na Irlandii, a lista zagrożonych robi się coraz dłuższa. Do grupy potencjalnych „czarnych owiec” niektórzy analitycy włączyli nawet Austrię.

Tymczasem surowe warunki planu ratunkowego dla Irlandii wzbudzają olbrzymie kontrowersje. Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” podgrzał atmosferę twierdząc, że kuracja zaaplikowana przez Berlin nie uda się z prostego powodu. Wysokie odsetki od długu (blisko 6% rocznie) wymagają solidnego wzrostu gospodarczego, który umożliwiłby Dublinowi obsługę zadłużenia. Tymczasem Irlandczycy musieli dokonać ostrych cięć budżetowych, które wręcz zahamują przyrost PKB i mówienie o +5% jest tylko czczą mrzonką.

Podobnej pułapki obawiają się takie państwa jak Portugalia czy Belgia, więc głośno protestują i grożą, że w razie niepowodzenia negocjacji zwrócą się o pomoc do … Chin, ponieważ warunki spłaty ewentualnego długu wobec Pekinu byłyby zdecydowanie łagodniejsze. Na razie jednak przywódcy pozostali przy deklaracjach i rozjechali się do domów.

Biorący udział w szczycie premier Donald Tusk zapewnia, że udało nam się wywalczyć korzystny dla naszego budżetu zapis o wzięciu pod uwagę faktu, że nasz system emerytalny po reformie powinien być inaczej traktowany niż krajów, które nie wykonały tego kroku i z tego powodu nie grożą nam żadne sankcje. Poza tym udało się oddalić nawoływania Wielkiej Brytanii o zaciśnięcie pasa i ograniczenie budżetu UE po 2013 roku, co odbiłoby się na takich państwach jak Polska, która korzysta z unijnej pomocy.

Widać jednak, że Unia Europejska i strefa euro nie są jednolitymi organizmami, a kryzys zadłużeniowy zapewne będzie do nas wracał wielokrotnie w przyszłym roku i będzie jednym z głównych zagrożeń dla posiadaczy akcji oraz wspólnej waluty. Czy Europa podzieli się na dwa obozy „biedaków” i „bogaczy” skupionych wokół Niemiec? Czas pokaże.

Komentarze Czytelników (42)

Zgłoś Odpowiedz

Aga

13:36 [17.12.2010]

a gdzie my tam pewnie z naszym kochanym krajem w ktorym niema kryzysu ,wszyscy sa bogaci bo to ostoja spokoju na swiecie dołączymy do bogatych niemiec..

Zgłoś Odpowiedz

Gosc

14:05 [17.12.2010]

Europa ma 2 wyjscia:
a) Obnizyc mocno podatki , ZUS(NI) i stac sie konkurencyjnym zdrowym organizmem na swiecie... (dobra edukacja+niskie podatki)
b) Sprzedac sie Chinom Ludowym , bo USA juz Europie nie pomoze bo sami maja problemy...

Zgłoś Odpowiedz

Coda

14:07 [17.12.2010]

unia jest jak byly zwiazek radziecki .....rozpieprzy sie predzej czy pozniej

Zgłoś Odpowiedz

Gość

14:08 [17.12.2010]

Za 20 lat Polska dorówna gospodarczo Niemcom i zajmie ich miejsce w budowaniu i scalaniu Unii Europejskiej
...
abh.apolandia.com

Zgłoś Odpowiedz

Gosc

14:17 [17.12.2010]

i jeszce jedno skonczyc z tym socjalem, bo to sie w glowie nie miesci!!!!
W takiej Brukseli co pare kilometrow budynek "Socjale" "Socjale" Socjale.. Przeciez czegos takiego nie ma nigdzie na swiecie!!!!
Pokazcie mi miejsce poza Europa gdzie jest taki socjal i takie podatki????
Do Europy sie emigruje zeby potem nic nie robic a kase brac... Przeciez to sie w glowie nie miesci... to jak ma byc dobrze???? no jak????
Ten socjal zatopi ten kontynent!

Zgłoś Odpowiedz

Gość

15:18 [17.12.2010]

kto kazał NIemcom inwestować w obligacje greckie cz hiszpańskie ?

Zgłoś Odpowiedz

drnek

15:55 [17.12.2010]

Euro- dead man walking,,,,,,,,,, kroploweczka by sie przydala , che , che , che.

Zgłoś Odpowiedz

Gość

15:56 [17.12.2010]

a tusk sie jeszcze ocha dalej do euro to wlasnie przez euro grecja i inne kraje maja problemy tylko o tym glosno sie nie mowi poieważ by to wplynelo na pozycje euro jak i calej unii

Zgłoś Odpowiedz

Gość1

16:35 [17.12.2010]

A Tusk swoje, ten człowiek naprawdę umysłowo lewituje. Sukces , euro i kompletne oderwanie od
rzeczywistości. Sukces jest na papierku. Ale dopóki ma się TVN to większość wyborców da się przekonać.
Wzrasta PKB wzrasta dług publiczny i bezrobocie, Ruscy prowadzą śledztwo rzetelnie i nie możemy
przyjąć ich raportu i tak dalej i tak dalej. Ekonomia prosto ze szkoły wyższej w Sopocie.

Zgłoś Odpowiedz

Gość

16:37 [17.12.2010]

nasz znany jasnowidz Jackowski ,przewidział to że unia sie rozpadnie. ja to sie bym z tego bardzo cieszył. EUROKOŁCHOZ to nie dla Polaków jesteśmy biedny społeczeństwem przez PO i UNIĘ.

Zgłoś Odpowiedz

Gość

17:53 [17.12.2010]

Gość

nasz znany jasnowidz Jackowski ,przewidział to że unia sie rozpadnie. ja to sie bym z tego bardzo cieszył. EUROKOŁCHOZ to nie dla Polaków jesteśmy biedny społeczeństwem przez PO i UNIĘ.


Jak mowia wszystkie znaki na niebie i na ziemi unia rozpadnie sie przez PIS i Rydzyka !

Zgłoś Odpowiedz

Gość

17:55 [17.12.2010]

Niemcy sa winne Polsce za 2 wojne swiatowa BILION dolarow.... SA jeszcze jakies pytania???

Zgłoś Odpowiedz

HIOB

18:11 [17.12.2010]

słuchać Niemca i pracować
Arbeit Macht Frei !!!

Zgłoś Odpowiedz

brawon

18:24 [17.12.2010]

jedna znana mi aktorka hollywood walczy o prawa kobiet z rakiem piersi i innymi problemami ameryki płn.
i wiem co to znaczy " politicans dont care about us " myślicie że usa to dream na pączku mylicie się
tam jest jak w mrowisku w stanach normalką jest kiedy 50 bądz 200 osób umiera przez chorobę jakąś zaraźliwą wywołaną np. skażeniem atomowym to dzięki panu Worochowi z faktów TVN wiemy o tym bo to
jest dla nich normą i tak mają 312 milionów mieszkańców więc prosze nie gadajcie że Europa powinna się znaleść na aukcji a pierwszym kupującym mają być chiny bo to nic nie da w państwie środka statystki
umarłych mogą być 100 razy większe a kiedy europa bedzie ich kolonią to RACZEJ bedzie jak w Tybecie

Zgłoś Odpowiedz

Gość

18:35 [17.12.2010]

najlepiej uruchomic auchschwitz dla

Zgłoś Odpowiedz

Gosc

19:28 [17.12.2010]

Na swiecie(w Europie) pojawily sie problemy jak politycy wymyslili pojecia np "PRACA NIELEGALNA" itd...
Kazda praca jest dobra, co to znaczy "praca nielegalna"???? Jesli czlowiek pracuje i chce pracowac TO BARDZO DOBRZE , NIE TYLKO zarabia "pare groszy" dla siebie na zycie ale wytwarza "WARTOSC DODANA KTORA DAJE PROFIT CALEMU KRAJOWI(SPOLECZENSTWU)...
Jak np emigrant jedzie do bogatszego kraju i pracuje ciezko zeby utrzymac rodzine to pomnaza bogactwo tego kraju!!!!
Pracy wszedzie jest pelno (no limit!!!) ale SKOSTNIALE STRUKTURY PANSTWOWE BLOKUJA DOSTEP DO PRACY za pomoca "socjalu" czyli wysokich kosztow pracy i praca staje sie nieoplacalna lepiej brac socjal niz pracowac....

Zgłoś Odpowiedz

gosciowa

19:32 [17.12.2010]

nie rozumiecie Polska jest na musiku, i musi do Euro , zeby jeszcze jakis kredycik dostac, inaczej kroploweczka zostanie off , a z tylu nic ,mosty spalone , kraj wyprzedany to i waluta o nazwie zloty niepotrzebna

Zgłoś Odpowiedz

Gość

21:00 [17.12.2010]

Mi to sie podoba. Najweselsze jest to gdzie te firmy sprzedadza towar made in china jak europejczycy zbiednieja . Moga ten towar sobie wsadzic a my wsadzimy swoim elitom po kopie.Wojny pomoc biedniejszym przewalanie kasy premie Zapalimy im znicza niedługo:)

Zgłoś Odpowiedz

Gość

21:17 [17.12.2010]

Coda

unia jest jak byly zwiazek radziecki .....rozpieprzy sie predzej czy pozniejbo sami sie jankesi chinom sprzedali!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś Odpowiedz

Gość

21:24 [17.12.2010]

Pani Merkel dni ostatnie.jednak nosa zadziera jezcze. MALO TEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pani a raczej suce steinbach daje unikalne poparcie w zmianie historii 2 wojny swiatowej co do wygnancow i tu mam pretensje do was!Mediow!
Co jest grane?!!!!!!!!!!!!!!!!
Co na to tuskolandia?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zero nic nie slychac !
zadnej odpowiedzi!
Czy juz jestesmy K...a Sprzedani?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś Odpowiedz

momo ratuj nas

21:33 [17.12.2010]

Gość

Za 20 lat Polska dorówna gospodarczo Niemcom i zajmie ich miejsce w budowaniu i scalaniu Unii Europejskiej
...
abh.apolandia.com


Za 20 lat POlski juz nie bedzie

Zgłoś Odpowiedz

Goś

23:18 [17.12.2010]

Irlandia wychodziła z kryzysu ale mfw i unia zaczęły krzyczeć ,że Irlandia pada , obniżyli notowania więc inwestorzy się wynieśli i Irlandia musiała prosić o pomoc .Wcześniej to samo zrobiono z Czechami i Węgrami mimo ,że wcale nie było z nimi źle.To jest celowa robota żeby uzależnić Państwa .Tuska nie muszą straszyć bo jest spolegliwy a my wszyscy za to płacimy i jeszcze sq..lowi brawo bijemy .Czy ktoś nam wszczepił gen samozniszczenia?Czy z natury to mamy?

Zgłoś Odpowiedz

Gościu

02:32 [18.12.2010]

Ja sie czasem zastanawiam czy postawa Niemcow nie jest postawa wlasciwa. Na pewno w punkcie, ze dawanie komus dodatkowej kasy niczego nie rozwiaze. To nie brak kasy jest problemem, system finansowy swiata jest tak skonstruowany, ze dlug jest nie do splacenia. Wiedza dla opornych: nie ma na swiecie pieniedzy, ktore bylyby zebrane razem w stranie splacic wszystkie zebrane razem dlugi. To wszystko wynika z tego, ze bank gdy dostanie od ciebie 1000zl to moze np 10 osobom pozyczyc 500 (gdzie 10 i 500 zalezny jest od prawa danego kraju kraju). Do the mats. Wniosek powinien byc prosty - nie tylko leniwy i pazerny polityk nie jest twoim przyjacielem, na pewno nie powinienes ufac tez bankom!

Zgłoś Odpowiedz

Gość

08:49 [18.12.2010]

Gość

Niemcy sa winne Polsce za 2 wojne swiatowa BILION dolarow.... SA jeszcze jakies pytania???


tak...a jak to wyliczyłeś? Polsce? konkretnie komu?

Zgłoś Odpowiedz

hukers

09:07 [18.12.2010]

konkretnie policz ile nieruchomosci i infrastruktury zniszczyli to biolion bedzie malo,
byla se warszawa , zrownano z ziemia niszczac nieruchomosci, fabryki, miejsca pracy ,
i tak do usranej smierci, jak juz wszyscy beda mieli domy i brakni epopytu w gospodarce to zbombarduja i kaza wam robic od nowa

Zgłoś Odpowiedz

nurek

11:10 [18.12.2010]

Gość

Za 20 lat Polska dorówna gospodarczo Niemcom i zajmie ich miejsce w budowaniu i scalaniu Unii Europejskiej
...
abh.apolandia.comnie wiem co pijesz albo palisz ale tez chce :-))) niezle w leb wali :-)))

Zgłoś Odpowiedz

Gość

11:15 [18.12.2010]

Gość

a tusk sie jeszcze ocha dalej do euro to wlasnie przez euro grecja i inne kraje maja problemy tylko o tym glosno sie nie mowi poieważ by to wplynelo na pozycje euro jak i calej uniia ty z jakiejs wsi zabitej dechami jestes?? czytac i pisac nauczyli, kompa sobie nawet kupiles, ale ze zrozumieniem slowa pisanego to juz nie bardzo co ?
od kiedy to waluta jest przyczyna kryzysu ??
jedz do jakiegos soltysa ale tak ze 3 wiochy od twojej i popros, niech ci wyklaruje co znaczy polityka socjalna i biurokracja w panstwie, ktora zrzera dochod panstwa.

Zgłoś Odpowiedz

Gość

17:24 [18.12.2010]

Za 20 lat to ani Eu ani Euro juz nie bedzie

Zgłoś Odpowiedz

Gość

18:07 [18.12.2010]

Jedynym problemem UE było to że nie była gotowa na kryzys w USA choć o tym że ten kryzys nastąpi wiedzieli wszystkie te szczekania polski i polaków to pic na wode...UE ten kryzys pokona a polska jak zawsze w Dupie europy ale jak ma być inaczej jak zamieszkują ją idioci nazywani polakami.

Zgłoś Odpowiedz

Gość

19:45 [18.12.2010]

dobry niemiec to martwy niemiec . z ruskiem sie napije :)

Zgłoś Odpowiedz

Na was pracujący Niemiec

20:52 [18.12.2010]

Typowy polski artykół !!!
NIEMCY używiają wszystkie kraje Uni Europejskiej też Polskę karmią
Proponuję w Polsce pracowanie do śnierci i tylko za wyżywienie a całe bogactwo oddać Grecji, Irlandi, Hiszpani, Portugali i może jeszcze innym krajom Europejskiej Uni

Zgłoś Odpowiedz

Gość

20:55 [18.12.2010]

Gość

dobry niemiec to martwy niemiec . z ruskiem sie napije :)


RASISTA I MORDERCA

Zgłoś Odpowiedz

Gość

22:44 [18.12.2010]

Gość


Gość


a tusk sie jeszcze ocha dalej do euro to wlasnie przez euro grecja i inne kraje maja problemy tylko o tym glosno sie nie mowi poieważ by to wplynelo na pozycje euro jak i calej unii


a ty z jakiejs wsi zabitej dechami jestes?? czytac i pisac nauczyli, kompa sobie nawet kupiles, ale ze zrozumieniem slowa pisanego to juz nie bardzo co ? od kiedy to waluta jest przyczyna kryzysu ?? jedz do jakiegos soltysa ale tak ze 3 wiochy od twojej i popros, niech ci wyklaruje co znaczy polityka socjalna i biurokracja w panstwie, ktora zrzera dochod panstwa.

buraku;;jak krdniesz €;to myslisz ze to zlotowki,?? a jest tego 4 razy wiecej;;dlatego grecy maja problem ;wlosi itd;;;polityka socjalna weuro ciulu!!!

Zgłoś Odpowiedz

Gość

11:07 [19.12.2010]

Unia się skończy a Polska wydoi za ten czas kase;)

Zgłoś Odpowiedz

Rekma

11:18 [19.12.2010]

3. maja 2012 Europa bez Unii, znowu wolność. Bogu niech będą dzięki.

Zgłoś Odpowiedz

Gość

11:47 [19.12.2010]

Gość

Gość

Gość

a tusk sie jeszcze ocha dalej do euro to wlasnie przez euro grecja i inne kraje maja problemy tylko o tym glosno sie nie mowi poieważ by to wplynelo na pozycje euro jak i calej unii

a ty z jakiejs wsi zabitej dechami jestes?? czytac i pisac nauczyli, kompa sobie nawet kupiles, ale ze zrozumieniem slowa pisanego to juz nie bardzo co ? od kiedy to waluta jest przyczyna kryzysu ?? jedz do jakiegos soltysa ale tak ze 3 wiochy od twojej i popros, niech ci wyklaruje co znaczy polityka socjalna i biurokracja w panstwie, ktora zrzera dochod panstwa.

buraku;;jak krdniesz €;to myslisz ze to zlotowki,?? a jest tego 4 razy wiecej;;dlatego grecy maja problem ;wlosi itd;;;polityka socjalna weuro ciulu!!!

A przypadkiem twoi rodzice lub dziadkowie nie mają korzeni wiejskich? Proponuję obejrzenie własnego obuwia,czy słoma nie wyłazi.Zacznij myśl

Zgłoś Odpowiedz

Gość

16:52 [19.12.2010]

oj durne wy durne
niemcy dostali ci chcieli ,wykupili co lepsze zakłady .. pozamykali konkurencję a teraz maja wszystkich w d..e. jeść im z ręki będziemy

Zgłoś Odpowiedz

Gość

17:06 [19.12.2010]

Tak trzymać , mam to gdzieś dla kogo pracuje . Czy dla zyda , chinczyka , ruska , niemca.
Żałuje tylko że urodziłem sie w kraju o nazwie POLSKA.

Zgłoś Odpowiedz

Gość

20:01 [19.12.2010]

hukers

konkretnie policz ile nieruchomosci i infrastruktury zniszczyli to biolion bedzie malo, byla se warszawa , zrownano z ziemia niszczac nieruchomosci, fabryki, miejsca pracy , i tak do usranej smierci, jak juz wszyscy beda mieli domy i brakni epopytu w gospodarce to zbombarduja i kaza wam robic od nowa

Święte słowa!!! Ani grosza niemcy nam nie zapłacili za wojnę. Francuzom w zeszłym roku skończyli spłacać reparacje wojenne za 1 Wojnę Światową a za 2 wciąż im spłacają!!! My nie dostaliśmy ani grosza chociaż straciliśmy więcej niż Francja!!!!

Zgłoś Odpowiedz

Gość

20:02 [19.12.2010]

Gość

Tak trzymać , mam to gdzieś dla kogo pracuje . Czy dla zyda , chinczyka , ruska , niemca.
Żałuje tylko że urodziłem sie w kraju o nazwie POLSKA.

popieram kolege, a niemcy juz dosc wplacili w na te biedne kraje jak polska itd

Zgłoś Odpowiedz

Gość ba

07:25 [20.12.2010]

Nie martwcie sie Mamy codotworce

Zgłoś Odpowiedz

Gość

21:40 [17.02.2011]

Caly swiat jest w wielkiej DUPIE najpierw podkrecili wszyscy ceny a teraz kazdy sie sra trzeba bylo sie nie zachwycac przez ostatnie 5 lat jak kest super nie kazdy moze byc BOGATY a tak wszystkim wmawiano ostatnio kredyciki ,karty kredytowe,autka na kredyt,mieszkanka oczywiscie na kredyt to mamy brak kasy czego wy sie spodziewacie.